Skip to content

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – kto może skorzystać?

Przygotowane przez rząd gwarancje mają umożliwić zaciągnięcie kredytu hipotecznego tym osobom, które nie dysponują wystarczającą ilością środków na pokrycie wkładu własnego oraz zakup wymarzonego M dla siebie i swojej rodziny. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest program Mieszkanie bez wkładu własnego oraz jakie wymagania należy spełnić, aby z niego skorzystać.

 

Nowy program właśnie ruszył

Rządowe rozwiązanie przygotowane w ramach Polskiego Ładu weszło w życie 27 maja 2022 r. Program Mieszkanie bez wkładu własnego został stworzony z myślą o tych Polakach, którzy mogą pozwolić sobie na regularne spłacanie kredytu, jednak dużą przeszkodą jest dla nich sfinansowanie wkładu własnego. Dopłaty do zaciągniętego zobowiązania mogą wynosić do 20% tej kwoty, jednak nie będą przekraczały 100 000 zł. Bank Gospodarstwa Krajowego ma udzielać pomocy przez najbliższych 15 lat.

 

Od czego uzależniona jest wielkość dopłat?

Najkorzystniejsze warunki uzyskają te osoby, które posiadają potomstwo. Dopłaty mają się systematycznie zwiększać wraz z pojawianiem się w rodzinie kolejnych dzieci. W przypadku przyjścia na świat drugiej pociechy można otrzymać 20 000 zł w formie nadpłaty kredytu. Trzecie i kolejne dziecko gwarantuje dofinansowanie w wysokości po 60 000 zł, przy czym dopłata nie może przekroczyć kwoty całości zadłużenia.

 

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie są warunki programu?

Aby skorzystać z rządowej gwarancji, musimy spełnić warunek limitu ceny. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela pomocy wyłącznie do kwoty 100 000 zł. Granica ta dotyczy również przeliczenia na metr kwadratowy mieszkania, co może stanowić utrudnienie przy aktualnie wysokich cenach nieruchomości – szczególnie na rynku pierwotnym oraz w miastach wojewódzkich. Pamiętajmy również, że jako wnioskujący o udzielenie preferencyjnego kredytu nie możemy być właścicielami nieruchomości, chyba że mamy dwoje lub więcej dzieci.

 

Jak skorzystać z pomocy?

Jeśli zakwalifikowaliśmy się do rządowych gwarancji, możemy złożyć wniosek kredytowy do tego banku, który ma podpisaną umowę z BGK i bierze udział w programie. Lista podmiotów udostępniona jest na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego w zakładce dotyczącej projektu Mieszkanie bez wkładu własnego.