Podwyżki stóp procentowych niosą ze sobą również podwyżki rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach. Wielu kredytobiorców jest zaniepokojonych wzrostem rat, jak również kolejnym zagrożeniami związanymi z ciągle rosnącą inflacją. Oczywiście zarówno na stopy procentowe, jak i WIBOR nie mamy wpływu, jednakże istnieje kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest skuteczne zmniejszenie raty kredytu hipotecznego. Na czym one polegają?

 

Nadpłata kapitału

Posiadasz nadmiar gotówki i zastanawiasz się, co z nią zrobić? Najlepszym rozwiązaniem okaże się nadpłata kapitału kredytu hipotecznego, dzięki której szybciej uporasz się z zaciągniętym zobowiązaniem. W taki sposób zmniejszysz kwotę, którą pożyczyłeś od banku bez żadnych odsetek. Warto wiedzieć, że chociaż dokonasz nadpłaty, to okres do spłaty zobowiązania pozostanie dalej taki sam, jednak rata będzie znacznie mniejsza.

 

Wydłużenie okresu spłaty

Im krótszy jest okres spłacania kredytu, tym mamy mniejszą kwotę odsetek, dlatego większość osób zaciąga kredyt na 10 lub 15 lat zamiast na 20 lub 30 lat, co jednak wiąże się ze spłacaniem wyższych rat. W przypadku, gdy raty zaczną zagrażać Twojemu domowemu budżetowi, warto skorzystać z wydłużenia okresu spłaty kredytu. Obecnie można również skorzystać z tzw. wakacji kredytowych.

 

Zmiana ubezpieczenia nieruchomości lub ubezpieczenia na życie

W niektórych bankach wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie kredytu w postaci ubezpieczenia na życie – w takiej sytuacji warto sprawdzić czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie zaciągnięcie ubezpieczenia poza bankiem. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia nieruchomości.

 

Negocjowanie marży

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny kilka lat temu? W takim przypadku, koniecznie przeanalizuj umowę zawartą z bankiem – powinien w niej znaleźć się zapis o oprocentowaniu kredytu, w którym podana będzie referencyjna stawka WIBOR oraz stała marża banku. Od wysokości marży zależna jest wysokość raty – jest to nic innego jak czysty zysk banku, który stanowi jeden z elementów oprocentowania Twojego zadłużenia.