Dowiedziałeś się, że uzyskanie środków finansowych na zakup lub budowę domu bądź inne ważne dla Ciebie cele znajduje się poza Twoim zasięgiem? Na szczęście nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, ponieważ istnieją niezawodne sposoby na to, aby podnieść swoją zdolność kredytową. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dofinansowania, zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co musisz zrobić, by stać się w oczach banku osobą zdolną do udźwignięcia ciężaru zobowiązania.

 

Czym jest zdolność kredytowa?

Przez pojęcie to rozumie się maksymalną wysokość pożyczki, jakiej może udzielić nam bank na dany okres spłaty. Instytucja musi przeprowadzić analizę i ustalić tę wartość, aby mieć pewność, że wnioskujący będzie w stanie pokrywać comiesięczne zobowiązanie. Zdolność kredytowa uzależniona jest od sytuacji finansowej wnioskującej osoby, a także od kilku innych aspektów. Na niektóre czynniki brane pod uwagę przez banki mamy bezpośredni wpływ.

 

Stabilna sytuacja finansowa

Wysokość osiąganych dochodów to jeden z najważniejszych warunków uzyskania finansowania. Na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku do banku warto postarać się o podwyżkę wynagrodzenia bądź znalezienie lepiej płatnej pracy. Jeśli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, rozłóżmy koszty w czasie. Pamiętajmy również, że najlepiej postrzegane przez instytucje jest zatrudnienie w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony.

 

Bez dodatkowych zobowiązań finansowych

Jeśli chcemy poprawić swoją zdolność kredytową, spłaćmy wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe, np. chwilówki, raty za zakupy czy zadłużenia na rachunku bankowym. Niektóre z nieuregulowanych opłat będą widoczne w BIK. Ponadto warto zmniejszyć inne obciążenia, które ponosimy każdego miesiąca. Postarajmy się o zmniejszenie kosztów leasingu lub poszukajmy mniejszego i tańszego mieszkania na wynajem, jeśli w obecnym płacimy bardzo wysoki czynsz.

 

Kolejny kredytobiorca, a może inne produkty banku?

Szanse na uzyskanie finansowania może zwiększyć skorzystanie z dodatkowych usług oferowanych przez instytucję, np. rachunku bankowego. Zwłaszcza osoby młode mogą zyskać, znajdując dodatkowego kredytobiorcę. W takiej sytuacji instytucja bierze pod uwagę wysokość dochodów wszystkich osób wnioskujących o pożyczkę.