Utrzymanie płynności finansowej firmy może okazać się wyzwaniem, szczególnie w przypadku młodych spółek, które dopiero rozpoczęły swoją działalność na rynku. Kredyt obrotowy jest jednym z instrumentów, dzięki którym możliwe jest utrzymanie stabilności finansowej firmy nawet w trudnych momentach. Na czym polega prezentowana forma wsparcia? Czy przedsiębiorcy powinni korzystać z kredytu obrotowego? 

 

Czym jest kredyt obrotowy? 

Tzw. obrotówka, jest jedną z form finansowania bieżącej działalności oraz aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Zaletą wspomnianego instrumentu jest przeznaczenie pozyskanych środków na dowolny cel, np. inwestycję umożliwiającą dalszy rozwój firmy czy spłatę zobowiązań. Najczęściej ze wspomnianego rozwiązania korzystają przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, np. z powodu zatorów płatniczych czy braku spływów należności od kontrahentów. Jak już wspomnieliśmy, pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

Kto może skorzystać z kredytu obrotowego? 

Kredyt obrotowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców – najczęściej na jego zaciągnięcie decydują się duże firmy posiadające wieloletni staż na rynku. Oczywiście z tego rozwiązania równie chętnie korzystają mali przedsiębiorcy, którzy chcą zaistnieć ze swoją ofertą na rynku, jednakże potrzebują wsparcia pieniężnego w rozwoju. Warto wiedzieć, że zarówno wysokość spłat, jak również sposób kredytowania jest dobierany do specyfiki przedsiębiorstwa, a także do zapotrzebowania na kapitał obrotowy i czas, w którym zostanie zrealizowana inwestycja.

 

Na czym polega kredyt obrotowy dla firm? 

Można go porównać do pożyczki lub zadłużenia gotówkowego ze względu na to, że firma może go przeznaczyć na dowolny cel. Jest to jedno z rozwiązań, dzięki którym możliwe jest utrzymanie dobrej kondycji firmy, jak również zapewnienie jej odpowiedniej płynności finansowej. Warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie krótkoterminowe, co oznacza, że banki najczęściej udzielają go na przedział od roku do 4 lat.