Zmniejszenie comiesięcznych obciążeń przy jednoczesnym uporządkowaniu sytuacji finansowej – czy jest to w ogóle możliwe? Rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie oszczędności, a także stabilizacji funduszy osoby prywatnej czy firmy. Pozwoli to połączyć kilka zobowiązań w jedno, dzięki czemu możliwe okaże się zmniejszenie ilości comiesięcznych wydatków przy jednoczesnym regulowaniu zaciągniętych długów. Warto wiedzieć, że wspomnianemu procesowi może podlegać większość rodzajów pożyczek, np. gotówkowe, ratalne czy mieszkaniowe.

 

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego należy zdać sobie sprawę z plusów i minusów tego rozwiązania. Rata dotycząca zaciągniętych zobowiązań może okazać się zdecydowanie mniejsza, jednakże wraz z nią wzrośnie całkowity koszt pożyczki konsolidacyjnej. Dzieje się tak za sprawą wydłużenia okresu kredytowania.

Należy jednak pamiętać, że przy dłuższym terminie suma odsetek do spłaty jest standardowo większa. Jednakże w przypadku dokonywania nadpłat jej wysokość może zostać znacznie zredukowana. Możemy także uzyskać prowizję od banku, którą spłaca się za niewykorzystany okres, co zoptymalizuje koszty zaciągnięcia nowego kredytu. Takie rozwiązanie może okazać niezwykle wygodne, jeżeli chcemy szybciej wyjść z zadłużenia.

 

Kiedy zdecydować się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?

Oczywiście istnieje kilka sytuacji, w których zaciągnięcie wspomnianego zobowiązania może okazać się nadzwyczaj korzystne. Przede wszystkim, warto się nad nim zastanowić, kiedy ze względu na ilość zaciągniętych zobowiązań mamy utrudnione wywiązanie się ze wspomnianych obowiązków przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej. Jest to zarówno ciekawa opcja dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, które mają problem z dopilnowaniem terminów lub kiedy dotychczasowy harmonogram spłat jest niekorzystny względem aktualnej sytuacji finansowej.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, bank udzielający zobowiązania spłaca długi w poszczególnych instytucjach. Jest to rozwiązanie ułatwiające wyjście z kryzysowych sytuacji oraz ułatwiające zachowanie płynności finansowej.