W pierwszych dniach bieżącego roku zapowiedziano wejście w życie nowego projektu. To program, który skierowany jest w szczególności do młodszej części społeczeństwa, stojącej przed ważną decyzją, jaką jest zakup mieszkania. Poniżej przyjrzymy się, czym dokładnie jest oferta Bezpiecznego Kredytu 2%.

Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii i stworzony został głównie z myślą o młodym pokoleniu, które stawia swoje pierwsze samodzielne kroki i decyduje się na zakup pierwszego mieszkania. A jak wiadomo, jest to rodzaj wydatku, który wiąże się z wieloletnią odpowiedzialnością i dużym nakładem finansowym.

Warto pamiętać jednak, że prace nad programem nie są jeszcze w pełni skończone. Oznacza to, że pewne ustalenia wciąż mogą ulec modyfikacji, a nieuściślone jeszcze kwestie – wkrótce uwzględnione. Projekt Bezpieczny Kredyt 2% i tak ma wejść w życie dopiero w drugiej połowie 2023 roku. Aktualnie data zapowiedziana jest na 1 lipca, a jej zakończenie szacowane wraz z końcem 2027 roku.

 

Wymogi wiążące, czyli co musi spełniać kredytobiorca

Kredyt będzie oprocentowany na odpowiedniku dzisiejszej stawki referencyjnej, która wynosić będzie 2%. Bank jednak doda jeszcze marżę, przez co ostatecznie może ono podnieść się do 4%. Przez pierwsze dziesięć lat właśnie tyle wynosić będzie oprocentowanie Bezpiecznego Kredytu, a po upływie tego okresu jej wartość ulegnie zmianie.

Wymagana górna granica wiekowa to z kolei 45 lat. W przypadku dwóch osób decydujących się na wspólne gospodarstwo domowe, przynajmniej jedna z nich będzie musiała mieścić się w zakresie tego pułapu wiekowego. Nie ma z kolei żadnych ograniczeń co do liczby metrów kwadratowych kredytowanej nieruchomości.

Ustawa przewiduje, że jest to forma wsparcia zakupu nieruchomości celem przeznaczenia jej na gospodarstwo domowe i nie przewiduje innych dedykacji tego wydatku. W związku z tym Bezpieczny Kredyt 2% musi zostać w całości przeznaczony wyłącznie w celach:

  • nabycia gruntu,
  • budowy pierwszego domu jednorodzinnego wraz z kosztami jego wykończenia,
  • kupna jednego mieszkania wraz z kosztami jego wykończenia.

Program wyklucza kupno w celach wynajmu lokalu, a także przystąpienie do projektu osób, które w przeszłości nabyły już przynajmniej jedno mieszkanie. Wyjątkiem może być także osoba, która odziedziczyła nie więcej niż 50% udziałów z dowolnej nieruchomości.

 

O jakich kwotach mowa?

Całkowita wartość zamykać się będzie w kwocie adekwatnej do potrzeb oraz sytuacji kredytobiorcy. Tym samym w przypadku pojedynczej osoby może wynieść ona nawet do 500 000 złotych. Z kolei małżeństwo bądź osoby będące w nieformalnym związku, decydujące się na wspólne gospodarstwo domowe, będą mogły zdecydować się na Bezpieczny Kredyt 2% o wartości wynoszącej maksymalnie 600 000 złotych. W przypadku tej wysokości wiąże się to jednak z warunkiem wychowania co najmniej jednego dziecka – poza tym maksymalna kwota spłaty jest taka sama, jak w przypadku jednej osoby.

Wkład własny, czyli suma pieniędzy, jaką kredytobiorca musi wnieść do banku wraz z rozpoczęciem procedury otrzymania kredytu to 200 000 złotych i pułap ten nie może zostać przekroczony. W związku z tym całkowita wartość nieruchomości nie może przekraczać 800 000 złotych, co będzie istotną informacją jeszcze przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do projektu Bezpiecznego Kredytu 2%. Wkładem własnym może być grunt należący do kredytobiorcy. Pozostałe kwestie zależeć będą jeszcze między innymi od długości okresu spłacania, jaką wybierze kredytobiorca.

 

Czy program będzie obowiązywał w każdym banku?

Program nie obowiązuje odgórnie i zależeć będzie od poszczególnych banków. Jego dostępność określona ma być umową, którą poszczególne placówki będą mogły podpisać z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wprowadzając usługę Bezpiecznego Kredytu 2% do swojej oferty. Tak więc to w gestii banku pozostanie również określenie zdolności kredytowej oraz przeprowadzenie wszystkich pozostałych procedur. Wstępnie zapowiedziano jednak równoczesne obniżenie wysokości zdolności kredytowej, co ma sprzyjać jego uzyskaniu.

W założeniach pomysł Bezpiecznego Kredytu 2% oceniono na jeden z najbardziej skutecznych rozwiązań optymalnego programu dla młodego społeczeństwa. Szacowana ilość osób, jaka ma skorzystać z projektu, typowana jest na okolice od 50 do nawet 100 tysięcy w skali całego okresu trwania Bezpiecznego Kredytu 2%. Podkreśla się jednak, że zależeć to będzie od wielu czynników.