Należysz do grona osób, które zostały dotknięte szeregiem podwyżek stóp procentowych? Martwisz się konsekwencjami ich dalszego wzrostu? Resort finansów przygotował rozwiązania dla osób zmagających się z właśnie takimi problemami. Rządowy plan pomocy dla kredytobiorców zakłada możliwość zawieszenia spłat rat na cztery miesiące zarówno w 2022 r., jak i 2023 r. Poza propozycją ośmiu miesięcy bez uiszczania zobowiązania dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej rząd przygotował również fundusz wsparcia oraz zaplanował nowy wskaźnik oprocentowania, który ma zastąpić WIBOR.

 

Wakacje kredytowe – czym są i kto może się o nie starać?

W częściowym zniesieniu skutków podwyżek stóp procentowych ma pomóc odroczenie spłaty czterech rat zobowiązania w bieżącym i kolejnym roku. Zawieszenie płatności nie wiąże się z dodatkowymi odsetkami, jednak musimy mieć świadomość, że wydłuży okres kredytowania. Choć nadal jesteśmy zobowiązani do uregulowania płatności, zostaje ona odsunięta w czasie, co pozwala na zgromadzenie środków pieniężnych.

Taka poduszka finansowa jest przydatna w utrzymaniu płynności w razie wystąpienia przejściowych kłopotów. Może stanowić zabezpieczenie na rzecz spłaty wyższych rat w przyszłości czy w razie pojawienia się nieoczekiwanej sytuacji w życiu, np. choroby lub utraty pracy. O skorzystanie z ustawowej pomocy ubiegać się może każdy, kto spłaca kredyt hipoteczny w złotówkach.

 

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Osoby zadłużone, które nie są w stanie spłacać rat zobowiązania, mogą otrzymać rządowe wsparcie finansowe na ten cel. Pomoc w wysokości od 1500 zł do 2000 zł miesięcznie jest udzielana na okres maksymalnie 36 miesięcy, przy czym nie może przekroczyć 72000 zł. By skorzystać z rządowego funduszu, należy spełniać co najmniej jeden z wymienionych warunków:

  • jeden z zadłużonych posiada status osoby bezrobotnej;
  • koszty obsługi zobowiązania przekraczają 50% osiąganych dochodów miesięcznych;
  • miesięczny dochód, pomniejszony o koszty raty, nie przekracza 1552 zł (gospodarstwo jednoosobowe) bądź 1200 zł na osobę (gospodarstwo wieloosobowe).

 

Nowy wskaźnik referencyjny

Przygotowany plan pomocy osobom zadłużonym obejmuje również przejście z aktualnie obowiązującego WIBOR-u na inny wskaźnik do wyliczania oprocentowania kredytu. Rząd wskazuje, iż zastosowanie odmiennego indeksu będzie oznaczało spadek wysokości rat zobowiązania.