Do spełnienia marzeń o bezpiecznej przystani dla siebie i swoich bliskich potrzebujemy odpowiednich środków pieniężnych. Uzyskanie finansowania budowy domu to jedna z przeszkód, które dzielą nas od możliwości przystąpienia do robót na własnej działce. Zastanawiasz się, od czego zacząć i o czym pamiętać podczas realizacji swojego marzenia? W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wziąć kredyt hipoteczny i rozpocząć prace nad budową domu.

 

Pierwsze kroki do własnych czterech kątów

Przygotowując się do postawienia domu, najlepiej rozglądać się za takim terenem, który będzie miał już przyłącza lub możliwe będzie uzyskanie zgody na ich wykonanie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek lub konieczności dopełnienia dodatkowych formalności, zdecydujmy się na działkę budowlaną bądź posiadającą warunki zabudowy ziemię rolną. Właściciele odpowiedniej działki mogą skupić się na przygotowaniu projektu domu.

Planując nieruchomość, najlepiej skorzystać z usług architekta, który nie tylko uwzględni wszelkie oczekiwania dotyczące obiektu, ale również dopilnuje, aby projekt spełniał wymogi formalne. Na tym etapie uda się ustalić wstępny kosztorys prac. Umożliwi on ocenę, z jakiego kredytu należałoby skorzystać.

 

Kredyt na budowę domu

Zanim zaczniesz ubiegać się o środki finansowe, potrzebujesz pozwolenia na budowę. Uzyskany dokument jest niezbędny, aby zawnioskować o kredyt hipoteczny. Przygotuj również projekt, kosztorys, podstawę nabycia działki, wypis z rejestru gruntów, plan zagospodarowania oraz wypis z MPZP. Posiadając wszystkie wymagane dokumenty, możesz przystąpić do zapoznania się z ofertami banków.

 

Wybierz kredyt hipoteczny dla siebie

W porównaniu propozycji wielu banków i dobraniu odpowiedniej oferty może pomóc ekspert finansowy, który czuwa nad dopełnieniem niezbędnych warunków do uruchomienia środków. Doradca podpowie Ci, jakie są poszczególne parametry ofert (prowizja, RRSO i oprocentowanie) oraz jak wpłyną one na całkowite koszty zobowiązania. Przybliży Ci również, z jakim wkładem własnym musisz się liczyć. Po podpisaniu umowy z bankiem i uruchomieniu środków w transzach według kosztorysu oraz harmonogramu, możesz zacząć realizować inwestycję zgodnie z ustalonym planem.