Program rządowy, który wywarł znaczący wpływ na rynek nieruchomości w Polsce, zakończył się wraz z nadejściem stycznia 2024 roku. Do połowy grudnia liczba wniosków przekroczyła 82,4 tys., z czego banki przyznały świadczenia 52 tys. osób — również w formie zobowiązań hipotecznych. Jednak z drugiej strony “Bezpieczny kredyt 2 procent” był jednym z czynników, które spowodowały wzrost cen nieruchomości, szczególnie tych mieszczących się w przedziale umożliwiającym uzyskanie dopłat rządowych.

 

Kim są beneficjenci programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”?

Analiza PKO BP pokazała, że z wprowadzonych ustawą z 26 maja 2023 roku dofinansowań najczęściej korzystali single. Nieżonaci mężczyźni z relatywnie wysokimi zarobkami w największych miastach stanowili nawet 74% wszystkich kredytobiorców. Badanie to opierało się na profilu beneficjentów, którzy wzięli bezpieczny kredyt na 2 procent: ich wieku, dochodach oraz możliwościach zakupu mieszkania ze wsparciem rządowym.

 

Rządowy projekt „Bezpieczny kredyt 2 procent” – zakończenie i skutki

Największym zainteresowaniem wnioskodawców dofinansowania cieszyły się w lipcu, zaraz po ich uruchomieniu, a także późną jesienią 2023 roku — w tych okresach zawarto najwięcej umów. W obliczu wyczerpania limitów dopłat banki takie jak BOŚ, PKO BP i Santander podjęły decyzje o zawieszeniu przyjmowania nowych zgłoszeń. Ten krok miał na celu przetworzenie wszystkich złożonych do tej pory wniosków o bezpieczny kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy na 2 procent.

Analiza serwisu bigdata.rynekpierwotny.pl za wrzesień 2023 roku wykazała także znaczący wzrost cen mieszkań. Najbardziej był on widoczny w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto.

 

Planowane działania rządu po zakończeniu programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”

Obecnie nie ma pewności co do kontynuacji programu w 2024 roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o intensywnych pracach nad ustawą związaną z nowym programem „Mieszkanie na start”, który będzie następcą „Bezpiecznego kredytu 2 procent”. Pierwsze szczegóły nowej inicjatywy pojawiły się na początku roku, co sugeruje, że rząd nadal planuje wsparcie w zakresie rynku nieruchomości.